How Much Do You Think I Paid? Wrong.

“Come here. You will not believe the deal I just got. You can even tweet it if you want.”

This was music to my ears. I was intrigued.

My husband loves a good deal. I don’t mean enjoys saving money, I mean he loves a good deal. Go-to-the-farmers-market-right-before-closing kind of deals. He’s the “sure I’ll take a case of really ripe bananas simply because it’s only $2” kind of guy.

My dad once bought so many frozen french fries that our family filled every freezer space available and finally resorted to handing them out to guests as they left. All because, “they were only $.17 a bag. SEVENTEEN CENTS.” This similarity between my dad and husband is not lost on me, but that’s another post for another day.

Aaaaanyways…back to the current amazing deal.

“I saw the price and I couldn’t believe my eyes. I told myself there was no way it was correct. TWO CENTS PER 100 GRAMS*? They were giving it away!”

Gentle reader, at this point I was really hoping it was doughnuts. It was not, but he did not disappoint.

IMG_2703

“I emptied the bin,” he proudly told me. I felt like that didn’t need to be stated. Of course he did.

“I have a confession,” he solemnly told me, “For the first time in my life I tried something in the bulk section before I bought it.” Understandable, we wouldn’t want to see that $.34 go to waste.

My money-saving spouse cuddled in beside me on the couch and carefully smoothed out the bill. “I kept the receipt. I might frame it.”

IMG_2704
Look! He did buy doughnuts!

The man I married was giddy. He was riding that money-saving high. But then I noticed he been quiet for a few moments. I looked up and saw him gazing at the bundles of confectionary on our kitchen counter. “This ranks right up with that case of broccoli I got for free that time.” Yes, or as I like to call it “the time our whole house smelled like farts.”

Eventually, our 8YO sauntered into the living area and asked why Daddy had bought so much candy. “Because it was on sale. It cost $0.34.” To which our son replied, “Well, can’t pass that up.” He is now the favourite child.

Later I thought he was putting away dishes, but I found him weighing one of the bags in his hand and whispering, “so beautiful.” I think he was more excited about this deal than the births of our four sons.

img_20180309_1757353907899355162420427.jpg

He then announced to me, “This bag could get us all the way to Florida.” Note: we are not going to Florida any time soon.

I thought we had moved past discussing these chocolate buttons, but an hour into the evening he told me that “the best part was I saw our friend, Dana there, and I got to these before she did.” Competition and money-saving. This deal wrapped all his love languages into a tidy little package.

If you’re in our area, please stop by. We have what your sweet tooth needs, plus the coffee is always on. But be warned: from now on, anyone who wants to enter the house must first answer the question, “How much do you think these cost?” Be a dear, would you? And estimate high.

__________________________

*100 grams = ~3.5 ounces

Advertisements

Is it on Sale?

There is a closet in our basement that I believe was intended for linens or something, but has been repurposed into what I call “The Food Bunker”.

We have four growing boys to feed and that adds up. Our commitment to keeping our spending down involves savvy shopping. Bearded Husband is quite adept at keeping the costs down. He seems to have memorized the standard price of everything.

Me: Hey! Chicken is on sale. I can stop on my way home.

BH: If it’s not less than $3.00 per pound, don’t bother.

I can’t keep those numbers in my head. In fact, I had to check that price with him before I wrote this.

Me: I picked up Oreos, they were on sale.

BH: Less than $1.99? No? Hope you kept the receipt.

Living on a budget means you have to be patient.

Me: We’re out of apples.

BH: I know. I’m waiting for the fall when they go on sale.

I’ll just start taking some Vitamin C supplements for a while.

When there are sales, we stock up. And I mean stock up. That’s when the Food Bunker really comes in handy.

We'll be eating vegetarian for the next while, boys.
We’ll be eating vegetarian for the next while, boys.
No one is allowed to be lactose intolerant for the next few weeks.
No one is allowed to be lactose intolerant for the next few weeks.
You may have sliced black olives or French sliced black olives, but no kalamata - they weren't on sale.
You may have sliced black olives or French sliced black olives, but no kalamata – they weren’t on sale.
You are in luck, natural AND processed peanut butter were on sale.
You are in luck, natural AND processed peanut butter were on sale.

The boys have grown up with the understanding that very little is bought that is not on sale, or at the very least on for a reasonable price. But they use this knowledge to try to get non-essentials into the grocery cart.

Son: Oh! Can we get these? Look, they are on sale. I love those chips.

Me: That’s a featured item, it’s not on sale.

_______

Son: Can we get some Fruit to Gos?

Me: Not on sale.

Son: But that is a good price…

________

Son: Cheesestrings are ON SALE. Can we get some? You never buy us those.

Me: Nope, still a rip-off.*

_______

Living within our means and keeping to a budget doesn’t mean we don’t treat ourselves, though. In fact, look what we are enjoying today (please ignore the pink sticker).

photo-9
I haven’t indulged in these because raisins are involved.
photo-8
They might be 50% off, but they are 100% delicious.

What do you do to save a buck or two? Seriously, I’d really like to know.

_____________

*More of my thoughts on Cheesestrings coming soon.